Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
08-09/04 TRAINING-RACE FW – OPEN - Loutsa bay
25/04/2017, 14:41
RE: 08-09/04 TRAINING-RACE FW – OPEN - Loutsa bay
Περσινα ξυνα σταφυλια

Διαβαζω εκπληκτος το σχολιο του Τζεισον Ροδιτης ??? Ειναι μια προσωπικη επιθεση ανεφ λογου και αιτιας
Λοιπον
Για το "προπονητικο" δεν εχω να πω τιποτε παραπανω .Τα σχολια μου ειναι ξεκαθαρα για οσους δεν εχουν IQ κατσικιου , μπορουν να τα καταλαβουν. Δεν εχω να πω τιποτε παραπανω.

Οσο για το θεμα "ηθικη υπεροχη" και " κλεψιμο" δεν περιμενω εσενα τον χτεσινο(στους αγωνες ιστιοσανιδας), να με χαρακτηρισει. Η πορεια μου και οι συμμετοχες μου απο το 1992 μεχρι και σημερα σε αμετρητους αγωνες σε ολες τις αγωνιστηκες κλασεις Formula/Slalom/RSX σε Παννεληνιους αγωνες , Πανευρωπαικα , Eurolymp , και Παγκοσμια δηλωνουν πολλα, οταν "you twist the ballet".
Τα κυπελλα ηθους κοσμουν την βιτρινα του σπιτιου και αποδεικνυουν περιτρανα το ποσο ακολουθω τους κανονες οι οχι.Σε ολα αυτα τα χρονια δεν ειχα κανει ουτε μου ειχαν κανει καμια ενσταση.
Ξεχνας φυσικα οτι για πολλα χρονια ειμουν εγω ο λογος για μια απο τις λιγοστες συμμετοχες νεων αθλητων σε μια κατηγορια που ο μεσος ορος ηλικιας ειναι τα +45ετη . Αλλα ουτε και αυτο το λαμβανετε υποψην σας.
Ερχεσαι τωρα και αναφερεσαι μετα απο σχεδον ενα χρονο σε ενα θεμα που εχει ληξει ? Και με κατηγορεις δημοσια !! Ποιος ο λογος ... ??? Επειδη σχολιασα την αδυναμια της οργανωσης του event , που εαν δεν ελεγα δυο πραγματα στον Frey να τον ενημερωσω θα τρεχε και δεν θα φτανε με τις καταγγελιες που θα τρωγε. ???

Ναι υπηρξε η επιτροπη στον Μαραθωνα και αυτη ηταν η δουλεια της (Μην ξεχνας οτι στην συγκεκριμενη κουρσα υπηρξαν και αλλοι 3ης που τους μετρησαν λαθος στον τερματισμο αλλα αυτο δεν εχει σημασια σωστα ?? ). Ειναι δουλεια της επιτροπης να κρινει εαν αυτα που ελεγα ηταν σωστα η οχι . Επιπλεον υπηρξαν 5 μαρτυρες !!!! Ακουσων Ακουσων 5 μαρτυρες εναντιων μου για μια θεση που ουτε καν επιρεαζε την βαθμολογια. Αραγε η επιτροπη πιστεψε εμενα η τους 5 ??? Ρε μπας και ο Φανης εχασε το πριμ που του ειχαν ταξει ?? Με αυτο που κανεις εκθετεις την οργανωση και τους ανικανους κριτες , πιστεψε με και οχι εμενα.

Την ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ μου την εχω ησυχη και καθαρη μια που ειχα το θαρρος να μιλησω για αυτο το θεμα μετα τον αγωνα εκει που επρεπε .
Το προβλημα και το κομπλεξ ειναι σε εσας που πισω απο την πλατη μου προσπαθησατε και στησατε "μηχανη" χωρις καν να με καλεσετε σε "απολογια" .

Myself and the President took this matter up with the international jury, who were about to take action against you for your unsportsmanlike like conduct.

...Ειναι τουλαχιστον ΝΤΡΟΠΗ για ανθρωπους επαγγελλματιες, 50ριδες και οικογενειαρχες να ασχολουντε ακομα και να σμπεριφεροντε με τετοιο κατινιστικο τροπο.

As per your
" I personally will always find it difficult to see you the same way I once did."
Never mine dude .After your EVIL post , Μe too ....
και μαθε να γραφεις στα Ελληνικα εαν εισαι και νιωθεις Ελληνας.

υ.γ
Και να για να ξερει ο κοσμος που θα διαβασει το σχολιο , αν μη τι αλλο εχω προσπαθησει παμπολες φορες να σας φιλοξενησω στο Νησι των Σπετσων για ενα ΔΩΡΕΑΝ αγωνα αλλα παντα γυρνατε την πλατη.
Νο προμπλεμα ...

(11/04/2017 16:06)Jjay Wrote:  Angelos wrote,,,, "sad really sad"

I will tell you what is "really sad"
Sad, is you thinking that the rest of us want to hear what you think, or your opinion.

Last year we (the FWA) ran a successful World Masters Championship. After six years of successfully hosting international events. You took part, but for most of us you lost our respect forever. You don't respect your fellow competitors, us the committee, or the rules of good sportsmanship and thus you do not respect the class.

You often post your opinion on various topics, from what we call the "moral high ground"
Yet you have no morals.

You plain and simple. Deliberately not completing the second lap of one of the final races. When a number of your "fellow competitors" were forced to testify at the hearing, you then continued to lie to the international jury. You took advantage of the fact that the boat at the top mark had moved away from the area to cheat, then you crossed the finish line, recording a result, ahead of many of us who had completed the race correctly. You allowed the result to stand knowing you cheated. Then you even approached the president to be awarded the 6th ranked Greek sailor ahead of me,,, and ahead of Fanis who, in reality, was ahead of you in the points.

A few weeks after the event had finished, you sent (one of us) a message admitting that you cheated. Saying that you wanted to test the committee, and you wanted to see why you paid your entry fee.
Incredible that you believe your behaviour has not changed our opinion of you, and what you say and think.

Myself and the President took this matter up with the international jury, who were about to take action against you for your unsportsmanlike like conduct. However, Frey stood up for you and suggested we drop the matter. I personally will always find it difficult to see you the same way I once did.

Taking all this into account, we wish you well in your slalom sailing.
And we wish the slalom fleet great things for the season. The guys are all super motivated and deserve good training and events. They also deserve to know where exactly your "moral high ground" is.

We will continue to be avid Formula sailors, and will continue to try our best.
Who knows, most of us are also slalom sailors. If things work out, we may be able to take part in a slalom event at some point.

Your comments and opinions here are not really valued any longer old friend.

Like you said,,,,

"Sad really sad"
Find all posts by this user
Quote this message in a reply
26/04/2017, 11:15
Αγαπητέ Άγγελο, θέλω να συμπληρώσω χωρίς να έχω σκοπό να επεκτείνομαι περισσότερο σε αυτήν την συζήτηση, πώς τα γραφόμενα του Ιάσωνα στηρίζονται ατράνταχτα και στην επιστολή ομολογίας σου που είχες στείλει στον αθλητή ο οποίος έχασε την θέση του στην γενική βαθμολογία χάρη στην μη τίμια πράξη σου !!!! Επειδή ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω για να διορθωθεί το συμβάν ίσως μια δημόσια συγνώμη εδώ στην σελίδα μας θα εξομάλυνε την κατάσταση κατ εμού και προχωράμε όλοι εμπρός για καινούργιες αγωνιστικές εμπειρίες .
Σίγουρα και ο τρόπος κριτικής σου για την τωρινή πορεία του FWA.GR που μόλις ξεκίνησε με κάποια προβλήματα, συγκρίνοντας μας καπάκι με της επιτυχίες του συνδέσμου αθλητών σλάλομ το οποίο είναι ένα εντελώς άλλο περιβάλλων αγωνιστικά με πολύ περισσότερο κόσμο να το ακολουθεί και να το στηρίζει οικονομικά, μου άφησε και εμένα μια ξινίλα. Είναι προφανές, θέλω να πιστεύω, ότι αγνοείς τα τελευταία χρόνια όπου χωρίς οικονομική στήριξη από χορηγούς κτλ. καταφέραμε να διοργανώσουμε διεθνής αγώνες όπου οι ξένοι αθλητές και διεθνή Ομοσπονδία κλάσης μας ευχαρίστησαν στα μέγιστα για τα ωραία event που τους χαρίσαμε , μην τα μηδενίσουμε όλα παρακαλώ , αυτή είναι η δική άποψη πάνω στο θέμα.
φιλικά
Visit this user's website Find all posts by this user
26/04/2017, 17:32
Δημοσια συγνώμη θα πρέπει να ζητήσετε εσεις απέναντι μου για τον τροπο με τον με εκθέσατε. Το οτι θελήσατε να κανατε κίνηση προς την Διεθνη Επιτροπή χωρις να με ενημερώσετε και στηριζόμενοι σε ενα αυστηρά προσωπικό κείμενο που έστειλα δηλωνει το μενος απεναντι μου.Επιπλέον με αυτο εκθετετε και τον συναθλητη μου.
και υποβιβάζετε την προσωπικότητα του. Ο ΝΟΩΝ ΝΟΗΤΟ !!
Στο φιναλε εγω πέρασα απο "ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ" 2 ωρων με 5 κατήγορους και στην τελική βγήκε μια απόφαση.
Εαν λαθος η σωστη σε συτους πρέπει να κάνετε καταγγελία για την ανικανότητα τους και οχι σε μενα.
Καταφερατε ενα ανευφ ουσιας κουτσομπολιο....και το συνεχίζετε.
Το θεμα ειναι οτι αντι να κανετε την κίνηση προς την επιτροπη του αγωνα που επετρεψε να ολοκληρωθει η συγκριμενη κουρσα λογο τον αντίξοων καιρικων συνθηκων αερας κατω απο 5 μιλια και για μεριοδο πανω απο 5λεπτα , συν τα αλλα λαθη καταμέτρησης που έγιναν , και έπρεπε να ακυρωθει , κινηθηκατε εναντιον μου.Μετα απο σχεδον ενα χρονο ??? με σκοπο ποιον ???
θεωρω οτι δεν εχετε καταλάβει για το τι γραφω σε γενικες γραμες και λυπαμε πραγματικά .
Εαν δεν θελεται την καλοπροαίρετη παντα αλλα συναμα καυστική μου παρέμβαση κλειστε το σιτε και καντε to privet.

Δεν εκανα καμια σύγκριση μια που δεν υπάρχει σημειο σύγκρισης με τον συνδεσμο του Slalom και ειναι αστοχος ο παραλληλισμός.
Εαν ανατρέξετε σε παλαιότερα μου σχολια εχω αναφέρει πάμπολλες φορες το FWA Ως πρωτοπόρο στον τομεα της διοργάνωσης αγωνων και ποτε δεν υποβάθμισα τον ρολο ρου και την αξια του . Ομως με στεναχωρεί η αδυναμία στο να συνεχίσει να πρωτοστατεί και βλεπω να συρρικνώνεται .
Οσο δε για την οικονομική στηριξη εαν δεν βάλουμε εμεις οι ιδιοι το χερι στην τσεπη δεν υπαρχει μελλον.
Επιπλεον βλεπω να παρακαμπεται η θεση που πηρα απο την αρχη οσο αφορα το πρωτο event....
Οποτε θελετε λοιπον Κυριοι δεν εχω καμια αντιρρηση να τα διευκρινησουμε με ανοιχτα χαρτια και προφορικα για να κλεισει το θεμα και ο καθε κατεργαρης να κατσει στον παγκο του και να κοιταξει την δουλεια του.

(26/04/2017 11:15)FREY_GRE-969 Wrote:  Αγαπητέ Άγγελο, θέλω να συμπληρώσω χωρίς να έχω σκοπό να επεκτείνομαι περισσότερο σε αυτήν την συζήτηση, πώς τα γραφόμενα του Ιάσωνα στηρίζονται ατράνταχτα και στην επιστολή ομολογίας σου που είχες στείλει στον αθλητή ο οποίος έχασε την θέση του στην γενική βαθμολογία χάρη στην μη τίμια πράξη σου !!!! Επειδή ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω για να διορθωθεί το συμβάν ίσως μια δημόσια συγνώμη εδώ στην σελίδα μας θα εξομάλυνε την κατάσταση κατ εμού και προχωράμε όλοι εμπρός για καινούργιες αγωνιστικές εμπειρίες .
Σίγουρα και ο τρόπος κριτικής σου για την τωρινή πορεία του FWA.GR που μόλις ξεκίνησε με κάποια προβλήματα, συγκρίνοντας μας καπάκι με της επιτυχίες του συνδέσμου αθλητών σλάλομ το οποίο είναι ένα εντελώς άλλο περιβάλλων αγωνιστικά με πολύ περισσότερο κόσμο να το ακολουθεί και να το στηρίζει οικονομικά, μου άφησε και εμένα μια ξινίλα. Είναι προφανές, θέλω να πιστεύω, ότι αγνοείς τα τελευταία χρόνια όπου χωρίς οικονομική στήριξη από χορηγούς κτλ. καταφέραμε να διοργανώσουμε διεθνής αγώνες όπου οι ξένοι αθλητές και διεθνή Ομοσπονδία κλάσης μας ευχαρίστησαν στα μέγιστα για τα ωραία event που τους χαρίσαμε , μην τα μηδενίσουμε όλα παρακαλώ , αυτή είναι η δική άποψη πάνω στο θέμα.
φιλικά
27/04/2017, 09:39
Δυστυχώς η αξιοπρέπεια και το φιλότιμο διαπιστώνω για άλλη μια φορά πως χάθηκαν στις μέρες μας, μάλλον παρά είμαι ρομαντικός για την εποχή μας !!
Visit this user's website Find all posts by this user
27/04/2017, 10:54
(27/04/2017 09:39)FREY_GRE-969 Wrote:  Δυστυχώς η αξιοπρέπεια και το φιλότιμο διαπιστώνω για άλλη μια φορά πως χάθηκαν στις μέρες μας, μάλλον παρά είμαι ρομαντικός για την εποχή μας !!

...ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΕΚΤΟΞΕΥΣΗ ΛΑΣΠΗΣ , ΑΠΡΟΣΩΠΑ ??
29/04/2017, 01:48
Αγαπητοί συναθλητές, Άγγελε
Αρχικά θα ήθελα να ζητήσω συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση μου αλλά ανειλημμένες επαγγελματικές υποχρεώσεις δεν μου το επέτρεψαν.
Βλέποντας ότι έχει πάρει το θέμα διαστάσεις σήριαλ θα κάνω μια και μοναδική παρέμβαση που οφείλω ως εκπρόσωπος του FWA.
Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.
Το προπονητικό camp στην Λούτσα δεν έγινε λόγω διάστασης απόψεων έστω και σε λεπτομέρειες που αφορά τον εκπρόσωπο του φιλοξενούμενου χώρου της προπόνησης Νίκου Σκαρλάτου και τον εκπρόσωπο του FWA Χρήστο Φράι. Κατά την άποψη μου δεν υπάρχει τίποτα μεμπτό και το θέμα κλείνει για το FWA εκεί και τίποτα δεν εμποδίζει μια μελλοντική συνεργασία πιο σωστά οργανωμένη στο φιλοξενούμενο κλαμπ, του Νίκου Σκαρλάτου και του FWA. Αν στην διαπραγμάτευση σφάλαμε και δεν ξεκαθαρίσαμε από την αρχή τη θέλουμε ζήτω δημοσίως συγνώμη από τον Νίκο.
Στα λοιπά σχόλια του Νίκου θα λάβω θέση σε δεύτερο χρόνο δεδομένου ότι δεν είναι της παρούσας .
(Κάπου εδώ υπό λογικές συνθήκες θα έπρεπε να είχε τελειώσει η παρέμβαση μου!!)
Άγγελε στις 03/04/2017, 09:34 έγραψες
«Τα σχόλια σας ΚΑΛΟ ειναι να γίνονται στην Ελληνική , ειδάλλως βγάλτε την χρώματα της "Γαλανόλευκης" από το λογότυπο του fwa.»
Δεδομένο ότι βρισκόταν σε αναμονή ενημέρωσης μέρος της ιταλικής ομάδας το σχόλιο σου είναι επιεικώς άστοχο!
Θα προχωρήσω στην παρατήρηση σου αναφορικά με την ασφάλεια ατυχήματος
Υποχρεωτικά Υπεύθυνη δήλωση αθλητού και ασφάλιση,
Γραπτή ενημέρωση προς το ΕΚΑΒ το οποίο όμως βάσει οδηγιών της Πολιτείας λόγω της οικονομικής κρίσης λαμβάνει γνώση, θα παρέχει πρώτες βοήθειες αν χρειαστεί αλλά δεν δύναται να παρέχει στον χώρο κανένα ασθενοφόρο σε θέση αναμονής δεδομένου ότι ένα όχημα αντιστοιχεί σε 71.000 κάτοικους στην ευρύτερη περιοχή της ανατολικής Αττικής. Αυτή είναι η ελληνική πραγματικότητα και τελειώνει το θέμα εκεί.
Άγγελε έγραψες στις 10/04/2017, 09:55
«Looks like Slalom guys doing much better. The Same dates , at same waters , with same winds .
The wired think is that FWA was the pioneer to races and organized events , but unfortunately now suffers . «

..sad really sad
Είναι μεγάλη μας χαρά να βλέπουμε την ανάπτυξη των αγώνων slalom στην ελληνική επικράτεια , πάντοτε παρέχομε τεχνογνωσία στο HSSWA αφιλοκερδώς και πάντα βρισκόμαστε στην διάθεση τους!
Εσένα ποιος σου είπε ότι το FWA υποφέρει μετά από 7 χρόνια συνεχόμενων διεθνών αγώνων, ένα πανευρωπαϊκό το 2015 και ένα παγκόσμιο το 2016?
Επειδή ακυρώθηκε εν προπονητικο camp στην Λούτσα?
Άγγελε λυπηρό είναι να ασκείς κριτική σε ανθρώπους οι οποίοι μετά από 10ετη αποκλεισμό της χώρας μας από διεθνής αγώνες formula (θα θυμάσαι τον διεθνή αγώνα της Ρόδου) κατάφεραν με ήθος, αξιοπιστία, φερεγγυότητα, ευγένεια και φιλοξενία να φέρουν στην πατρίδα μας τέτοιας υψίστης σημασίας αγώνες!Εμείς βάλαμε την υπογραφή μας, αγνοώντας τις ποινικές ρήτρες που ενέχει ένα τέτοιο συμβόλαιο ,δουλέψαμε σκληρά ομαδικά και κάναμε ένα Όνειρο πολλών αθλητών μας πραγματικότητα. κάναμε έμπρακτα κάτι για την «γαλανόλευκη» και η παραπάνω δήλωση σου ξεπερνάει πια την αστοχία και χαρακτηρίζεται πια ασέβεια. Ας το κρίνουν οι αναγνώστες όμως.

Άγγελε έγραψες στις 10/04/2017, 12:48
«... η απάντηση θα ήταν εαν στο νερό το ΣΚ ηταν 10 φορμουλοπανα ασχέτως εαν ακυρώθηκε το προπονητικό , και οχι μονο 3.
Αυτό δεν εχει να κάνει με το οικονομικό

ΝΑΙ εγώ δεν ήμουν το 4ο πανι , γιατί μετα από πολλά χρόνια ανελλιπούς συμμέτοχης σε όλα τα καλέσματα και πολλαπλούς αγώνες προτίμησα τον οργανωμένο στίβο του slalom.
Παντα φιλικα και χωρις καμια κριτικη»
6 αθλητές ήταν στην Λούτσα και 5 στο Χαλκούτσι λόγω καλών συνθηκών
Η επιλογή σου να τρέξεις σε αγώνες σλάλομ είναι απόλυτα θεμιτή, σου ευχόμαστε καλή επιτυχία και όλο το FWA πάντα εύχεται σύσσωμο καλή επιτυχία στην διοργάνωση του «αδελφού» συνδέσμου HSSWA!

Η επιστολή του Ιάσονα είναι μια επιστολή διαμαρτυρίας που στηρίζεται σε γεγονότα κόσμια αρθρογραφημένη και δεν υπάρχει κανένας λόγος σχολιασμού.
Άγγελε έγραψες στις 25/04/2017 22:41
«Οσο για το θεμα "ηθικη υπεροχη" και " κλεψιμο" δεν περιμενω εσενα τον χτεσινο(στους αγωνες ιστιοσανιδας), να με χαρακτηρισει. Η πορεια μου και οι συμμετοχες μου απο το 1992 μεχρι και σημερα σε αμετρητους αγωνες σε ολες τις αγωνιστηκες κλασεις Formula/Slalom/RSX σε Παννεληνιους αγωνες , Πανευρωπαικα , Eurolymp , και Παγκοσμια δηλωνουν πολλα, οταν "you twist the ballet".
Τα κυπελλα ηθους κοσμουν την βιτρινα του σπιτιου και αποδεικνυουν περιτρανα το ποσο ακολουθω τους κανονες οι οχι.Σε ολα αυτα τα χρονια δεν ειχα κανει ουτε μου ειχαν κανει καμια ενσταση»

Ξέρεις πως είμαι πράος και αξιοκρατικός και πάντοτε ήθελα και θέλω το καλό του κοινωνικού συνόλου αλλά με προκαλείς !
Αν θυμάσαι καλά στο πανευρωπαϊκό το 2015 τις τελευταίες δυο ημέρες είχε ισχυρούς άνεμους και ήρθες και με ρώτησες προσωπικά αν πειράζει να αλλάξεις το σκάφος και να βάλεις ένα σκάφος πιο καλό για ισχυρούς άνεμους.(ενάντια στους κανονισμούς αγώνα!!μια ένσταση θα οδηγούσε σε ολοσχερή αποκλεισμό σου!!) σου απάντησα κάνε ότι νομίζεις ,τήρησα σιγή ιχθυως, δεν σου έκανα ποτέ ενσταση, Το δικό μου μυαλό ήταν στην προβολή της πατρίδας μου, στην «γαλανόλευκη» στην συνολική επιτυχία του αγώνα. Αυτή είναι η διάφορα του ήθους και των άξιων μας! Εσύ μπορεί να κέρδισες μια θέση παραπάνω εγώ την ανάθεση του Παγκοσμίου πρωταθλήματος 2016...μας χωρίζουν γαλαξίες. Αλλά ας το κρίνουν οι αναγνώστες
«Ναι υπηρξε η επιτροπη στον Μαραθωνα και αυτη ηταν η δουλεια της (Μην ξεχνας οτι στην συγκεκριμενη κουρσα υπηρξαν και αλλοι 3ης που τους μετρησαν λαθος στον τερματισμο αλλα αυτο δεν εχει σημασια σωστα ?? ). Ειναι δουλεια της επιτροπης να κρινει εαν αυτα που ελεγα ηταν σωστα η οχι . Επιπλεον υπηρξαν 5 μαρτυρες !!!! Ακουσων Ακουσων 5 μαρτυρες εναντιων μου για μια θεση που ουτε καν επιρεαζε την βαθμολογια. Αραγε η επιτροπη πιστεψε εμενα η τους 5 ??? Ρε μπας και ο Φανης εχασε το πριμ που του ειχαν ταξει ?? Με αυτο που κανεις εκθετεις την οργανωση και τους ανικανους κριτες , πιστεψε με και οχι εμενα.»
Το να σου κάνει ένσταση ένας αθλητής θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και ως αντιπαλότητα κάτι που όμως στην περίπτωση μας δεν ισχύει αλλά 5 αθλητές ίσως θα έπρεπε να σε ανησυχεί δεδομένου ότι αυτό αποτελεί ένα «μικρό»κοινωνικό σύνολο. Η δικαιοσύνη είναι τυφλή η κοινωνία όχι! αλλά ας το κρίνουν οι αναγνώστες
Δηλαδή οι αθλητές που έχασαν την βαθμολογική τους θέση λόγω της ανωτέρω κούρσας δεν έχουν αξία έστω και αν δεν άνηκαν στις πρώτες θέσεις! Ωραία νοοτροπία και δημόσια επιχειρηματολογία δείχνεις
Τώρα βρίσκεις και θεμιτό να ειρωνευσε τον Φάνη που αποδεδειγμένα έχει κατακτήσει τα περισσότερα μετάλλια ήθους την τελευταία 20ετια, δεν νομίζω ότι αξίζει να το σχολιάσω και αυτό. Ας το κρίνουν οι αναγνώστες
«Την ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ μου την εχω ησυχη και καθαρη μια που ειχα το θαρρος να μιλησω για αυτο το θεμα μετα τον αγωνα εκει που επρεπε .
Το προβλημα και το κομπλεξ ειναι σε εσας που πισω απο την πλατη μου προσπαθησατε και στησατε "μηχανη" χωρις καν να με καλεσετε σε "απολογια" .

Myself and the President took this matter up with the international jury, who were about to take action against you for your unsportsmanlike like conduct.

...Ειναι τουλαχιστον ΝΤΡΟΠΗ για ανθρωπους επαγγελλματιες, 50ριδες και οικογενειαρχες να ασχολουντε ακομα και να σμπεριφεροντε με τετοιο κατινιστικο τροπο.»
Κανένα μέλος του FWA ούτε πρόεδροι και φαρισαίοι δεν έχουν δικαίωμα να αναμειγνύονται σε εντολές της επιτροπής ενστάσεων αντίθετα οφείλουν να ακολουθούν ευλαβικά τις οδηγίες τις επιτροπής οι οποία απαιτεί κατάθεση αποδεικτικών στοιχείων έως και 12 μήνες μετά την λήξη του αγώνα.
ιδιαίτερα δε όταν καταθέτεις εσύ ο ίδιος δημόσια επιβαρυντικά στοιχεία εναντίον σου στον ίδιο που σου έκανε την ένσταση τι παριστάνεις? Νομίζω ότι ούτε εσύ ο ίδιος δεν ξέρεις. Τώρα το ποιος είναι κομπλεξικός, πενηντάρης κατινιστικος ας το συμπεράνουν οι αναγνώστες του συγκεκριμένου άρθρου.
Ισχυρίζεσαι ότι έχεις την συνείδηση σου ήσυχη , μετά τον αγώνα ήρθες και με ρώτησες αν ο Ιάσονας με αυτοκόλλητο νούμερο με χαρακτηριστικά Αυστραλίας τρέχει ως Έλλην γιατί αν έτρεχε με την σημαία της Αυστραλίας θα καρπωνόσουνα το τελευταίο μετάλλιο μιας και η βράβευση των Ελλήνων ήταν για τις πρώτες 6 θέσεις. Την ξεκάθαρη απάντηση μου την θυμάσαι δεν χρειάζεται να την ξαναγράψω
Αυτό στην ελληνική γλώσσα, στην ελληνική δικαιοσύνη αφοτου περίτρανα παραδέχτηκες εγγράφως αργότερα σε προσωπική επιστολή σου στον Φάνη το σφάλμα σου στον αγώνα λέγεται ΔΟΛΟΣ! Ας το κρίνουν οι αναγνώστες.

«και μαθε να γραφεις στα Ελληνικα εαν εισαι και νιωθεις Ελληνας» απευθυνομενος στον ιασωνα ροδιτη
Έναν άνθρωπο με ελληνικό Διαβατήριο, που μεγάλωσε στην Αυστραλία χωρίς να έχει την τύχη να πάει σε ελληνικό σχολείο, που ήρθε να ζήσει στα πάτρια εδάφη, επένδυσε στην Ελλάδα και δημιούργησε οικογένεια εν καιρό απίστευτης οικονομικής κρίσης όταν μεταναστεύουν οι μισοί νέοι έλληνες, ,που φορολογεί το παγκόσμιο εισόδημα του την Ελλάδα, που προσέφερε πολλά στο FWA, μας έκανε γνωστούς στην άλλη άκρη του πλανήτη, μας έφερε αθλητές από την Αυστραλία ας κρίνουν πάλι οι αναγνώστες αν νοιώθει και είναι Έλληνας η κινέζος!
«Και να για να ξερει ο κοσμος που θα διαβασει το σχολιο , αν μη τι αλλο εχω προσπαθησει παμπολες φορες να σας φιλοξενησω στο Νησι των Σπετσων για ενα ΔΩΡΕΑΝ αγωνα αλλα παντα γυρνατε την πλατη.
Νο προμπλεμα ...”»
ναι πράγματι μας το πρότεινες αρκετές φορές αλλά τότε υπήρχαν καλύτερες περιοχές που επιθυμούσουν οι αθλητές και τώρα λόγω της οικονομικής κρίσης οι μετακινήσεις είναι αρκετά δύσκολες! Όμως σε ευχαριστούμε για την πρόταση σου
Άγγελε έγραψες στις 27/04/2017
«Δημοσια συγνώμη θα πρέπει να ζητήσετε εσεις απέναντι μου για τον τροπο με τον με εκθέσατε. Το οτι θελήσατε να κανατε κίνηση προς την Διεθνη Επιτροπή χωρις να με ενημερώσετε και στηριζόμενοι σε ενα αυστηρά προσωπικό κείμενο που έστειλα δηλωνει το μενος απεναντι μου.Επιπλέον με αυτο εκθετετε και τον συναθλητη μου.»
Απαιτείς δημόσια συγνώμη ενώ έχεις σφάλει όχι από αμέλεια αλλά με δόλο και κατά συρροή (2015-2016). Ας το κρίνουν οι αναγνώστες
Το ότι ακολουθήσαμε τις εντολές της διεθνούς επιτροπής αμέσως μετά την εμφάνιση αποδεικτικών στοιχείων και όχι μετά από ένα χρόνο χωρίς να σε ενημερώσουμε δεν ευσταθεί
Για να σε βοηθήσω να καταλάβεις τι γράφεις θα παραληρήσω την απαίτηση σου με ένα απλό νομικό παράδειγμα, δηλαδή μας λες δολοφόνησα τον «Χ» παρέδωσα το αποδεικτικό μαχαίρι στο «Ψ» αλλά εσείς δεν μπορείτε να με συλλάβετε γιατί δεν με ενημερώσατε και ούτε μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το αποδεικτικό στοιχείο γιατί το έστειλα σε προσωπικό δέμα. Άγγελε θα μας τρελάνεις!! Ας το κρίνουν πάλι οι αναγνώστες!!
Μπορεί οι αθλητές της Formula να συρρικνώθηκαν λόγω της οικονομικής κρίσης , ίσως και λόγω λαθών μας αλίμονο αν ήμασταν αλάνθαστοι όμως αποκαταστήσαμε την εικόνα της πατρίδας μας σε παγκόσμιο επίπεδο, διοργανώσαμε και διοργανώνουμε αξιοκρατικούς αγώνες ,ποτέ δεν λειτουργήσαμε κερδοσκοπικά και ακόμα αν κάνουμε φέτος ένα διάλειμμα από τους διεθνείς αγώνες το πανελλήνιο πρωτάθλημα μας είναι αναρτισμενό στην παγκόσμια ιστοσελιδα της κλάσης μας. Τυχαίο...δεν νομίζω!
Άγγελε έγραψες στις 27/04/2017, 10:54
«...ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΕΚΤΟΞΕΥΣΗ ΛΑΣΠΗΣ , ΑΠΡΟΣΩΠΑ ??»
Με στεναχωρεί αν και πολλά χρόνια αθλητής και πενηντάρης δεν έχεις ακόμα καταλάβει τη έκανε το FWA παγκόσμιας κλάσης σύνδεσμο ιστιοσανίδας σε μια 8ετια
Οι άνθρωποι του και η ισχύς εν τη ενώσει!!!
Κάτι που τραυμάτισες με τις πράξεις σου και την συμπεριφορά σου.
Στόχος της παρέμβασης μου δεν είναι να σε κρίνω η να σε κατηγορήσω αλλά να σε βοηθήσω να κατανοήσεις που έσφαλες, να καταλάβεις την πραγματική άξια μιας δημόσιας συγνώμης ,να βελτιώσεις τον παρορμητικό γραπτό σου λόγο και να συλλάβεις την βαθύτερη άξια του ήθους που πρέπει να έχει ένας αθλητής.
Μπορεί να έχεις συμμετάσχει σε πολλούς αγώνες μιας και εσύ είσαι πενηντάρης αλλά μην ξεχνάς» Γηράσκω δ’αεί πολλά διδασκόμενος « ποτέ δεν είναι αργά να βελτιώσεις τον εαυτό σου, το ήθος σου και την συνείδηση σου.
Και σαν πραγματικοί Έλληνες κλείνουμε την επιστολή μας με έναν κόσμιο ελληνικό χαιρετισμό και όχι ισπανόφωνο του τύπου «νο προβλεμα που έγραψες»

Με φιλικούς χαιρετισμούς
Χρήστος Ψύχας
Πρόεδρος FWA
02/05/2017, 17:13
(29/04/2017 01:48)GRE 25 Wrote:  Και σαν πραγματικοί Έλληνες κλείνουμε την επιστολή μας με έναν κόσμιο ελληνικό χαιρετισμό και όχι ισπανόφωνο του τύπου «νο προβλεμα που έγραψες»

Με φιλικούς χαιρετισμούς
Χρήστος Ψύχας
Πρόεδρος FWA

Κανενας ισπανοφωνος χαιρετισμος
Ειναι Ελληνικοτατος , απλα με προφορα Ελληνα Ρομα... κατοικου Αγκιας Μπαρμπαρας και στα Αγγλικα για οσους δεν γνωριζουν Ελληνικα (Santa Barbara) !!, οπως καλη ωρα το Ελληνικοτατο "moral high ground" .

Απορω εαν οι χαιρετισμοι ειναι οντως φιλικοι και οχι υπουλοι εχθρικοι και γεματοι χολη , μετα το κατηγορο-δοκιμιο που διαβασα.

Μπορω να σας απαντησω ενα προς ενα αλλα το βλεπω πλεον ανουσιο.Ειναι διαδικασια τσακομου στο Δημοτικα Σχολεια. Παλι θα αρχισετε το ψαξιμο σε γεγονοτα παρελθοντικα ,φτηνες δικαιολογιες στηριζομενες ως επι το πληστων στο "παρουσα οικονομικη κριση " (αλλα κατα τα αλλα καινουργιος εξοπλισμος κοστους χιλιαδων ευρω αγοραζοντε , και ταξιδια στο εξωτερικο για συμμετοχη σε διεθνεις αγωνες προγραματιζοντε) ,για να στηριξετε την θεση σας, που πιστεψε με δεν σας τιμα καθολου.

Για να μην το κουραζουμε κυριοι ,

Θελετε να με τιμωρισετε και να με διαγραψετε ??

Εχετε χρονο ακομα να ακολουθησετε οπως με περισιο ηθος αναφερατε οτι "οφείλετε να ακολουθησετε ευλαβικά τις οδηγίες τις επιτροπής οι οποία απαιτεί κατάθεση αποδεικτικών στοιχείων έως και 12 μήνες μετά την λήξη του αγώνα " .

Τι περιμενετε λοιπον αφου αυτος ηταν ο αρχικος σκοπος σας .
Καντε το λοιπον.Τρεξτε τις διαδικασιες. Στειλτε τα αποδεικτικα στοιχεια (Θεε μου τι διαβαζω) ... Να ξερετε ομως οτι ολοκληρη η κοινοτητα του αγωνιστικου windsurfing θα ειναι στην εξεδρα και θα περιμενει.
Ισως για να σας χειροκροτησει , ισως ομως και για να σας χλευασει ??
Ηλικρινα δεν το ξερω γιατι οπως ανεφερες ,
Η δικαιοσύνη είναι τυφλή η κοινωνία όχι!

Να ειστε ολοι καλα .

p.s
oh my God now is really sad .
05/05/2017, 21:52
Cheating, and the loss of respect and integrity.

In the basic principles of sportsmanship and the rules it states, “Competitors in the sport of sailing are governed by a body of rules that they are expected to follow and enforce. A fundamental principle of sportsmanship is that when competitors break a rule they will promptly take a penalty, which may be to retire.”

Sailing is a very unique sport for many different reasons, but a major one is that we don’t have umpires or referees. We ourselves monitor the sport of sailing. As sailors we must be respectful to our competitors, and honest with ourselves when we break a rule. However, we still see sailors having a lack of sportsmanship on the water. Without sailors displaying sportsmanship sailing loses all its integrity.

Sportsmanship,
Everyone defines sportsmanship a little bit differently. In an interview Dave Perry defined sportsmanship as saying, “It’s an attitude of respect for the game, the rules, the people you’re racing against and the officials. Respect means you go about your job of competing fairly within the rules and try your hardest to win, without doing anything that is unfair to others.”

Competitors who break the rules or cheat generally do not realise that their actions are unacceptable, as the rule breaker affects the results of the whole fleet.”

This definition of sportsmanship is spot on. In sailing we are always trying to win the race, but in doing so we must compete fairly. Not only does sportsmanship mean we compete fairly, but we show respect towards our, competitors, teammates, and race committee. Sportsmanship is the fundamentals of sailing that every sailors needs to follow and enforce.

There are several key components of sportsmanship in sailing:

Take your penalty turn or retire, even if no one saw what happened, or the boat you foul doesn’t protest you.
Enforce the rules.
Be respectful to your competitors, teammates, and race committee.

Taking a penalty turn or retiring from the race, even if no one saw what happened, can sometimes be very hard for some sailors to follow. They tap a mark and look around and no one saw it, they figure they can keep sailing. I have heard sailors say “Well I may have fouled that boat, but they didn’t protest me so I don’t have to do my spins.” This theory of thinking is completely wrong and is how sailing loses its integrity, along with the competitor who breaks the rules.

As we know, we ourselves monitor the sport of sailing not a referee. We must be honest and play fair no matter what.

A great story of honesty and integrity on the race course is the story of Peter selden, a Finn sailor competing in the 1964 Tokyo Olympics. While Peter was sailing upwind he tacked onto port and began ducking boats. He then felt his shoulder lightly touch the rudder of a starboard boat, however, the skipper and no one else noticed. Even though no one noticed the incident Peter did. In those days there was no penalty turns, but you had to retire from the race when you fouled. So Peter retired from the race which cost him the gold medal in the Olympics. Peter Barrett showed great honesty and respect for the sport of sailing that day as we all should even when no one witnesses our mistake.

Enforce the rules.
Not only does sportsmanship mean that we play by the rules, but that we also enforce them on the race course. This doesn’t mean you go out on the water looking for people who are breaking rules. It means when you see someone break a rule and they don’t take their penalty you enforce the rules. This sometimes means you will end up protesting that boat. Some people may mistake protesting as being unsportsmanlike, however, its how the rules are enforced in sailing. When you are enforcing the rules you want to be respectful in how you speak to your competitors. Enforcing the rules can become unsportsmanlike if you are the boat yelling and screaming at your competitors. Remember sportsmanship means showing respect for the game, the rules, and your competitors. To be sportsmanlike in sailing we must not only follow the rules, but help enforce them since sailing is a self-monitoring sport.

Respect.
Be respectful to your competitors, teammates, and race committee.
Showing respect is so important not only in sailing, but everyday life. When we give respect, we will receive respect in return. Being respectful can be shown by how we behave, speak, and react towards others. In sailing we need to show respect to our competitors, teammates, and race committee. We have all seen sailors out there that have no respect towards their competitors. However, we need to take the high road and be respectful by not screaming or cursing at our competitors. We also need to remember that sportsmanship doesn’t just apply to your competitors, your teammates and race committee are just as important. As sailors we need to show respect to our teammates and fellow competitors. We also need to show respect towards our race committee, we wouldn’t be sailing without them out on the water. Show your appreciation by thanking the committee after completing a race. A simple thank you means a lot.

Be a role model.
As sailors we need to remember how unique our sport is. We police ourselves on the water without a referee. We need to show our younger generations how important sportsmanship is in sailing. Younger sailors will look up to you and respect you when you set good examples out on the race course. By you setting good examples and being a good role model we can be assured that sailings integrity will be carried on.

Paul Elvstrom, a famous Olympic sailor once said, “You haven’t won the race, if in winning the race you have lost the respect of your competitors.”
This famous quote on sportsmanship is the essence of sailing.

Sailing is a sport where you only win when you respect all aspects of the sport.
08/05/2017, 08:54 (This post was last modified: 08/05/2017 11:44 by ANGELO AVRAMOPOULOS.)
O τιτλο του ποστ ειναι 08-09/04 TRAINING-RACE FW – OPEN - Loutsa bay.
Ξαφνικα μετετραπει σε οδηγιες προς ναυτιλομενους απο ανθρωπους αναυτους και χαρτογιακαδες που μεχρι χτες δεν γνωριζαν που ειναι η πλωρη και που ειναι η πρυμη , ο οπως λεει και η σοφη παροιμια ..."οι μουτσοι που ενγαμουσαμε γινηκαν καπεταναιοι".
Θα συνεχησει πολυ η ιστορια αυτη. Η υπομονη και η ανεχεια εχουν τα ορια τους.
Μεχρι που θελετε κυριοι να το φτασουμε , γιατι πλεον αρχιζει να εξελισετε σε "βεντετα" ηθικης αποκαταστασης .

Πειθαρχική Επιτροπή ΕΙΟ.

Άρθρο 1o
1α. Αντικείμενο Πειθαρχικού Κανονισμού
....Η έλλειψη της οφειλομένης ευπρέπειας και τάξεως στις αθλητικές σχέσεις και η ασυμβίβαστη, προς το φίλαθλο πνεύμα και τις Αρχές του Ολυμπισμού, συμπεριφορά είτε αυτή σημειώνεται πριν, κατά τη διεξαγωγή, ή μετά τη λήξη επισήμων διεθνών, εθνικών ή διασυλλογικών αγώνων και προπονήσεων είτε μέσω των Μ.Μ.Ε. ή (και) των Μέσων Κοινωνικής Δικτύωσης από τα διαπράττοντα πρόσωπα που αναφέρονται στα επόμενα άρθρα, καθώς και οι προβλεπόμενες, κατά περίπτωση, ποινές, αποτελούν αντικείμενο του Πειθαρχικού Κανονισμού της Ε.Ι.Ο

1γ. Αθλητικά Πειθαρχικά Αδικήματα
Μεταξύ των πειθαρχικών αδικημάτων συγκαταλέγονται και τα ακόλουθα .....
2 ii) .... ή υβριστική συμπεριφορά, η προσβολή αξιοπρέπειας και η γενικότερα απαξιωτική συμπεριφορά.

Άρθρο 3ο
3α. Διαδικασία εκδίκασης 1) Κανένα πρόσωπο δεν τιμωρείται για οποιοδήποτε πειθαρχικό παράπτωμα στο οποίο έχει υποπέσει, χωρίς την προηγούμενη κλήση του σε απολογία. Η Πειθαρχική Επιτροπή μπορεί να ζητήσει κατά την εξέταση του παραπτώματος συμπληρωματικά στοιχεία και από όποιο άλλο πρόσωπο ή φορέα κρίνει απαραίτητο, ακόμη και να καλέσει τον κατηγορούμενο να δώσει εξηγήσεις για την συμπεριφορά του, καταθέτοντας και σχετικό απολογητικό υπόμνημα. 2) Η κλήση σε απολογία κοινοποιείται το αργότερο εντός δύο (2) μηνών στον εγκαλούμενο με έγγραφο, ηλεκτρονικό μήνυμα ή fax και ορίζει ότι η απολογία πρέπει να κατατεθεί στα γραφεία της Ομοσπονδίας το αργότερο εντός (1) μηνός από την ημέρα της κοινοποίησης. 3) Την αυτοπρόσωπη εμφάνισή του δικαιούται να ζητήσει και ο ίδιος ο απολογούμενος, οπότε η Πειθαρχική Επιτροπή τον καλεί υποχρεωτικά την ημέρα εκδίκασης. Επίσης μετά από προηγούμενο αίτημα του απολογούμενου μπορεί η Πειθαρχική Επιτροπή να δεχτεί η εκδίκαση της υπόθεσης να είναι μόνο προφορική, απαλλάσσοντας τον απολογούμενο από την υποχρέωση κατάθεσης γραπτού υπομνήματος. 4) Μετά την απολογία, ο Πρόεδρος της Πειθαρχικής Επιτροπής ορίζει την ημερομηνία εκδίκασης της πειθαρχικής δίκης. Σε περίπτωση που παρέλθει η προθεσμία της παραγράφου 2 και 3 του παρόντος άρθρου για την υποβολή της απολογίας και ο απολογούμενος δεν καταθέσει υπόμνημα ή δε ζητήσει η διαδικασία να είναι προφορική, η Πειθαρχική Επιτροπή δικάζει ερήμην, κρίνοντας βάσει των δεδομένων που έχει, και επιβάλλει τις αντίστοιχες κυρώσεις. 5) Κατά την προφορική εκδίκαση της υπόθεσης μπορούν να παραστούν ο απολογούμενος αυτοπροσώπως ή δια ή μετά πληρεξουσίου δικηγόρου του, καθώς και όποιου η παρουσία θεωρηθεί απαραίτητη από την Πειθαρχική Επιτροπή, προκειμένου να εκθέσει τις απόψεις του για το παράπτωμα. Οι μαρτυρίες των προσώπων αυτών συνεκτιμώνται ελεύθερα από την Πειθαρχική Επιτροπή, χωρίς να είναι δεσμευτικές γι’ αυτήν. 6) Στις περιπτώσεις κλήσης σε απολογία σωματείου αυτό μπορεί να παραστεί με το νόμιμο, σύμφωνα με το καταστατικό, εκπρόσωπό του ή πληρεξούσιο δικηγόρο του, καταθέτοντας και σχετικό υπόμνημα. 7) Κατά την εκδίκαση των υποθέσεων μπορούν οι κατά περίπτωση απολογούμενοι να προσκομίσουν ως αποδεικτικό υλικό διάφορα έγγραφα (αποσπάσματα τύπου, video αγώνα κλπ) τα οποία εκτιμώνται ελεύθερα από την Πειθαρχική Επιτροπή ως δικαστικά τεκμήρια. Ειδικά οι εικόνες που προκύπτουν από λήψη ηλεκτρονικών συστημάτων εποπτείας αθλητικών εγκαταστάσεων κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 6 του ν. 3057/02 αποτελούν αποδεικτικά μέσα (δεδομένα) για την Πειθαρχική Επιτροπή. 3β. Αποφάσεις Πειθαρχικής Επιτροπής 1) Οι αποφάσεις της Πειθαρχικής Επιτροπής υπογράφονται από τον Πρόεδρο και τον Γεν. Γραμματέα της, ή από τους αναπληρωτές τους (ως αναφέρεται ανωτέρω) και πρέπει να αναφέρουν τουλάχιστον τα παρακάτω: Τον τόπο και τη χρονολογία της Συνεδρίασης Τα ονόματα των μελών της Επιτροπής που συμμετείχαν στην Συνεδρίαση Τα στοιχεία που έλαβε υπ’ όψη της η Επιτροπή και στα οποία στηρίχτηκε για να εκδώσει την απόφασή της. Το ονοματεπώνυμο του κρινόμενου, το αποδιδόμενο πειθαρχικό αδίκημα, τον τόπο και χρόνο τέλεσής του. Το σκεπτικό της απόφασης που περιλαμβάνει πλήρως αιτιολογημένη γνώμη, και την τελική κρίση ,απαλλακτική ή καταδικαστική. Το είδος και την διάρκεια της ενδεχομένης ποινής και τυχόν αναστολή της. Απόσπασμα του πρακτικού της Συνεδρίασης χορηγείται στους ενδιαφερόμενους, όταν ζητηθεί με αίτηση. 2) Τα είδη και τα όρια των ποινών, καθώς και η διαδικασία της επιβολής καθορίζονται στο Άρθρο 4 του παρόντος Πειθαρχικού Κανονισμού. 3) Οι αποφάσεις της Πειθαρχικής Επιτροπής εφεσιβάλλονται ενώπιον του Ανωτάτου Συμβουλίου Επιλύσεως Αθλητικών Διαφορών (Α.Σ.Ε.Α.Δ), εντός οκτώ (8) ημερών για φυσικά και νομικά πρόσωπα που έχουν μόνιμη κατοικία ή την έδρα τους στην Περιφέρεια Αττικής, και μέσα σε δεκαπέντε (15) ημέρες για τα υπόλοιπα. Η ημερομηνία της προθεσμίας αρχίζει από την επομένη της καθ’ οιονδήποτε τρόπο κοινοποίησης ή επίδοσης της προσβαλλόμενης απόφασης . Εάν η απόφαση της Πειθαρχικής Επιτροπής προσβληθεί στο ΑΣΕΑΔ, αναστέλλεται η ισχύς της έως την εκδίκαση από αυτό. Αντίγραφο της προσφυγής στο ΑΣΕΑΔ είναι υποχρεωτικό να κατατίθεται από τον εφεσιβάλλοντα και στην ΕΙΟ. 4) Οι επιβαλλόμενες ποινές από τα Σωματεία μέλη της ΕΙΟ βάσει των καταστατικών τους προς τους αθλητές ή τα μέλη τους, πρέπει να υποβληθούν στο ΔΣ της ΕΙΟ. Το διαβιβαστικό έγγραφο πρέπει να συνοδεύεται από το πρακτικό του οργάνου που επέβαλε την ποινή και να περιλαμβάνει το χρόνο και τόπο της Συνεδριάσεως κατά την οποίαν ελήφθη η απόφαση της ποινής και την απολογία του κατηγορουμένου με πλήρη στοιχεία ταυτότητος (ονοματεπώνυμο, όνομα πατρός και διεύθυνση κατοικίας του), καθώς και την ακριβή περιγραφή του παραπτώματος. Κατά των αποφάσεων τούτων επιτρέπεται έφεση ενώπιον της Πειθαρχικής Επιτροπής της ΕΙΟ εντός 10ημέρου από της κοινοποίησής της. Η έφεση έχει ανασταλτικό αποτέλεσμα.

Ο Νόμος ωστόσο ορίζει ότι υπάρχει και η ηθική βλάβη, η οποία δεν είναι άμεσα αποτιμητή σε χρήμα και εναπόκειται στο Δικαστήριο να προσδιορίσει το ύψος της : πρόκειται για εκείνες τις περιπτώσεις, όπου βλάπτονται έννομα αγαθά, όπως η προσωπικότητα, η σωματική υγεία και ακεραιότητα, η υπόληψη, η τιμή κλπ ενός ανθρώπου. (source ©: http://www.glavopoulos.gr)
Post Reply 

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)